9 listopada świętowaliśmy w szkole gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się mszą św., na którą poprowadziły nas poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Latowiczu oraz Szkoły Podstawowej im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie. W kościele dołączył do zebranych poczet sztandarowy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.
Po zakończeniu mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się za kompanią żołnierzy i pocztami sztandarowymi pod Kopiec Bojowników o Niepodległość 1905-1918, gdzie nastąpiło przemówienie wójta Gminy Latowicz, złożenie wieńców oraz apel poległych i salwa honorowa w wykonaniu przybyłych żołnierzy.
Na dalszą część uroczystości udano się do sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Latowiczu. Dla przybyłych gości z p. wójtem Bogdanem Świątkiem-Górskim na czele, dyrektor Wiesławy Kosobudzkiej, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców uczniowie zaprezentowali spektakl teatralny dotyczący losów Ojczyzny w latach 1772-1918. Szczególnym gościem był p. Marian Gaładyk, najstarszy żyjący w naszej gminie kombatant.
Przedstawiona lekcja historii rozgrywała się w jednej ze współczesnych rodzin, w której role członków rodziny doskonale zagrali: Kamila Gajowniczek jako mama, Przemek Świątek (tata), Grzegorz Zajma (dziadek), Julia Gajowniczek (córka) i jej przyjaciele Maciek Kopaczewski z Wiktorią Płatek. Przybliżyli oni wszystkim zebranym historyczne czasy, począwszy od I Rozbioru Polski w 1772 roku, poprzez powstania narodowowyzwoleńcze, aż do odzyskania niepodległości w roku 1918. Zaprezentowane wiersze oraz scenki rodzajowe dotyczące niewoli naszego kraju pozwoliły słuchaczom odczuć choć na chwilę grozę tamtych czasów. Przejmująca scenka ze szkoły we Wrześni z Adrianem Gajowniczkiem w roli niemieckiego nauczyciela uświadomiła młodym słuchaczom ważną rolę dzieci w walce o polski język.
Niewątpliwą atrakcją imprezy był pokaz musztry wojskowej przez uczniów klas IV-VII przeprowadzony przez Mateusza Tchórzewskiego. Wracający z niewoli w Magdeburgu Józef Piłsudski (Michał Soćko) miał okazję wygłosić po raz kolejny słynną przemowę do żołnierzy i witających go Polaków. Radość z odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowały dzieci z klasy IIIa w tańcu z biało-czerwoną flagą, przygotowanym pod kierunkiem p. Anety Matak.
Oprawę muzyczną stanowiły występy chóru szkolnego prowadzonego przez p. Jerzego Zawadkę oraz solistek – Wiktorii Warowny i p. Klaudii Kot. Na zakończenie części artystycznej Filip Krulewicz poprowadził apel poległych.
Autorkami spektaklu i głównej dekoracji były p. Lucyna Kulma i p. Bożena Kania. W wystroju sali pomagały: p. Anna Rudowska, p. Krystyna Wołkowiecka, p. Ilona Kowalczyk, p. Anna Świątek, p. Anna Kłos i p. Małgorzata Tomaszewska. Wsparcie okazali również rodzice i p. Katarzyna Gołędowska, a pracownicy obsługi – jak zawsze – stanęli na wysokości zadania.
p. Bożena Kania